Dokładnie miesiąc temu 28 czerwca o godz. 20.45 o miano najlepszej klubowej drużyny Starego Kontynentu rywalizowały w Finale Ligi Mistrzów na angielskim nowym Wembley Manchester United i Barcelona. Jak wszyscy doskonale wiemy, ?Duma Katalonii? wygrała to spotkanie 3-1 i sięgnęła po puchar z rąk Michaela Platiniego. Kiedy prawdziwa piłkarska Europa dopiero budzi się z okresu roztrenowania, rusza już kolejna edycja Champions League.
W pierwszej rundzie eliminacji zmierzą się ze sobą 4 dość egzotyczne kluby, które jak do tej pory nie zawojowały i przez najbliższe lata raczej nie zawojują piłkarskiej Europy. Los zestawił ze sobą dwie pary w których rywalizować będą ze sobą Santa Coloma (Andora)
z Dudenlange (Luksemburg) oraz Tre Fiori (San Marino) z La Valettą (Malta). Na co dzień wiele piszemy o europejskich potęgach, więc dziś oddajmy chwilę chwały, tym mniejszym europejskiej piłki..
Santa Coloma to aktualny Mistrz Andory. Siedzibą klubu jest Santa Coloma. Klub rozgrywa swoje mecze na Estadi Comunal d’Aixovall – na tym samym obiekcie gra swoje mecze reprezentacja Andory. Prezesem zespołu jest Niv Zukerman, a szkoleniowcem Vicens Marques. Czerwono ? czarni w swojej historii 6 razy wygrywali andorską Primera Division i 5 ? krotnie sięgali po puchar tego kraju. Mało, kto wie, że ich największym sukcesem jak do tej pory było (uwaga) ogranie? izraelskiego Maccabi Tel Aviv 17 lipca 2007 roku u siebie 1-0. Wprawdzie w rewanżu andorski zespół poległ 0-4 i odpadł, ale wynik ten przez wiele lat ciągnął i nadal ciągnie się za ówczesnym Mistrzem Izraela. W kadrze zespołu jest prawdziwie międzynarodowe towarzystwo 3 argentyńczyków, 3 hiszpanów, Włoch, Duńczyk i Portugalczyk.
Rywalem zespołu z Andory jest faworyzowany w tej rywalizacji Dudenlange. Dudenlange to aktualny Mistrz Luksemburga z sezonu 2010/2011. Zespół rozgrywa swoje mecze w miejscowości graniczącej z Francją, która jest metalurgicznym ośrodkiem przemysłowym zamieszkiwanym przez 18 tys ludzi. Klub został założony w 1991 w wyniku fuzji Alliance Dudelange, Stade Dudelange i US Dudelange. F91 awansował do ekstraklasy już pierwszym sezonie i wkrótce stał się solidnym zespołem środka tabeli do końca sezonu 1996/97. W późniejszych latach klub grał coraz lepiej, by w końcu w roku 2000 przełamać dotychczasową hegemonię Jeunesse Esch i zdobyć mistrzostwo kraju przewagą 11 punktów nad drugą drużyną. W sezonie 2004/05 Dudelange grając w eliminacjach Ligi Mistrzów jako pierwszy w historii klub z Luksemburga awansowało do drugiej rundy, po pokonaniu bośniackiego Zrinjskiego Mostar. W kolejnej fazie jednak łatwo przegrało z Slovan Bratysława (0:3 u siebie i 1:2 na wyjeździe), kończąc swoja przygodę z rozgrywkami. W kadrze zespołu znajduje się Polak Tomasz Gruszczyński.
Tre Fiori to aktualny Mistrz San Marino. W swojej historii, liczonej od 1949 roku żółto ? niebiescy, aż 6 krotnie sięgali po tytuł najlepszej klubowej drużyny tego kraju. Prezesem klubu jest obecnie pan Marino Casali, a zespół prowadzi Adriano Tosi. Oczywiście jest to drużyna pół-amatorska, gdyż piłkarze z Fiorentino na co dzień pracują w zupełnie innych zawodach, a gra w piłkę stanowi dla nich swoiste hobby. Większość z nich pracuje w bankach. Ciekawostką jest fakt, że w kadrze Mistrza San Marino znaleźć możemy argentyńskiego obrońcę Ignacjo Jesusa Nardone, Włocha Allesio Ballantiego, czy Albańczyka Altina Lisiego. Resztę kadry zespołu stanowią zawodnicy z San Marino. W swojej europejskiej przygodzie z pucharami Tre Fiori rywalizowało m.in. z andorskim San Julia i oba spotkania zakończyły się remisem. Po karnych lepsi okazali się jednak gracze z Andory (sezon 2009/2010, I runda eliminacji LM).
La Valletta to maltański klub z siedzibą w stolicy kraju, którego początki datuje się na 1943 rok. Klub powstał w wyniku fuzji klubu Valletta Prestons z klubem Valletta St. Paul’s, następcą pierwotnie istniejacego klubu Valletta United (założony w 1903 roku), dwukrotnego mistrza Malty przed II wojną światową. Na arenie międzynarodowej klub zadebiutował w roku 1963, gdy w Pucharze Mistrzów zmierzył się z Duklą Praga. W swojej historii Valletta 18 razy sięgała po krajowy, czempionat i 12 razy zdobywała Puchar Malty. Maltański zespół dobrze pamiętają kibice chorzowskiego Ruchu, który w poprzedniej edycji Ligi Europejskiej dwukrotnie ośmieszył się w konfrontacji z tym zespołem remisując 1-1 na wyjeździe i 0-0 u siebie. ?Niebiescy? ?fuksem? wyeliminowali maltańczyków. Największym sukcesem na arenie europejskiej było wyeliminowanie w sezonie 2009/2010 przez Vallettę islandzkiego Keflaviku (3-0 i 2-2).
Aby obstawić te mecze już teraz, otwórz konto na Bwin i odbierz bonus 200 PLN!