Rodzaje kursów

Kurs może być przedstawiany przez bukmachera na trzy sposoby. Dobrze znać każdy z nich – praktycznie każdy serwis umożliwia wybór takiego, który dla nas jest najbardziej przejrzysty.

System dziesiętny (decimal)
Jest najpopularniejszym rodzajem prezentacji kursów. Na terenie Europy i Azji zyskał zdecydowaną przewagę nad innymi metodami. Także i w Polsce jest powszechnie stosowany. Z jego pomocą bardzo łatwo możemy obliczyć wygraną – mnożymy po prostu stawkę wniesioną na zakład przez wystawiony kurs.
Tak wygląda kurs dziesiętny w praktyce:

System dziesiętny

Na powyższym przykładzie widać, że jeżeli kurs wystawiony przez bukmachera na zwycięstwo Hoffenheim wynosi 2.20, a stawka, za którą gramy, to 100 zł, aby obliczyć wygraną, wystarczy pomnożyć nasz wkład przez kurs, czyli 100 x 2.20 = 220. Wygrana wynosi więc 220 zł, a sam zysk 120 zł.

System brytyjski (fraction)
Ten sposób przedstawiania kursów jest najpopularniejszy oczywiście na Wyspach Brytyjskich. Początkowo dla osób, które widzą jego oznaczenie po raz pierwszy, może wydawać się skomplikowany. Jednak obliczenie wygranej jest wyjątkowo proste. Warto podkreślić, że tutaj obliczamy nasz czysty zysk.
Tak wygląda on w praktyce:

System brytyjski

Jeżeli kurs wystawiony przez bukmachera na nasz typ to 6/5 – czyli jak w przykładzie powyższym na Hoffenheim, a stawka, za którą gramy, to nasze przykładowe 100 zł, to wygraną obliczamy, mnożąc stawkę i kurs zdarzenia, czyli 100 x 6/5 = 120. Nasz zysk wynosi więc 120 zł.

System amerykański (moneyline)
Jest to system najpopularniejszy za oceanem. Jednak ze względu na coraz większą popularność amerykańskich dyscyplin, warto znać jego zasady. Liczby wyznaczające zysk są przedstawiane w formie np. +130 czy -120. Plus przed liczbą oznacza, że tyle właśnie zyskamy, jeżeli postawimy 100. Minus oznacza, że tyle musimy postawić, aby nasz zysk wyniósł 100. Skomplikowane? Sprawdźmy na przykładzie:

System amerykański

Kurs na Hoffenheim w tej sytuacji to +120. Tyle zatem zyskamy, jeżeli postawimy 100 zł. Jak prosto obliczyć, jest to oczywiście inna forma 2.20 lub 6/5. Nic trudnego. Jeżeli z kolei zdecydowalibyśmy się zagrać na zwycięstwo Bayernu Monachium (tutaj widnieje minus przed liczbą), to musimy postawić 133 zł, aby nasz zysk wyniósł 100 zł.

 

Na podstawie: 888sport.com


kasyna internetowe
 

Fortuna

Bukmacherzy
5,0 rating
Rozpocznij grę w Fortunie i odbierz na start bonus 630 PLN
STS
4,9 rating
Rozpocznij grę w STS i odbierz na start bonus 1660 PLN
4,5 rating
Utwórz konto w Betclic i postaw zakład bez ryzyka do 200 PLN
4,3 rating
Zarejestruj się w Totolotku i zgarnij na start pakiet bonusów 520 PLN
3,8 rating
Otwórz konto u bukmachera LV BET i odbierz pakiet bonusów 3353 PLN

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.