Marża bukmachera i wysokość kursów

0

Jeśli jesteś początkującym typerem to na pewno zastanawiasz się w jaki sposób wyznaczane są wartości kursów które oferują firmy bukmacherskie na zakłady sportowe.

Wysokość wygranej uzależniona od stawki i kursu

Typując mecze, typer typuje za pieniądze określone wydarzenie – sam wyznacza stawkę czyli wielkość środków które daje na dany zakład. Bardzo często początkujący gracze zakładając nowe konto gracza mogą skorzystać z darmowych zakładów czy bonusów bukmacherskich, dzięki którym bez ryzyka można rozpocząć grę. Warto jednak wiedzieć od czego zależy wygrana zakładu. Stawka mnożona jest przez wyznaczony kurs bukmacherski, który wyznacza bukmacher. Kursy mogą być bardzo niskie np 1.20 ale także wysokie np. 4.30. Te dwie wielkości wpływają na potencjalną wygraną z zakładu.

Prawdopodobieństwo zwycięstwa

Znając kursy bukmacherskie wystawione na dane zdarzenie przez bukmachera, można obliczyć prawdopodobieństwo wygranej. Zależność między prawdopodobieństwem przedstawia następujący wzór:

1 / prawdopodobieństwo = kurs

Np. 1 / 0,25 = 4.00

Posiadając więc kursy bukmacherskie w danej firmie, można policzyć prawdopodobieństwo dzieląc 1 przez kurs. Poniżej prezentujemy przykład:

1 / 1.30 = 0,77 (77%)

1 / 5.00 = 0,20 (20 %)

1 / 2.10 = 0,48 (48 %)

Marża bukmachera

Gdy zsumujemy prawdopodobieństwo wszystkich możliwych zdarzeń dla określonego zakładu ich suma wyniesie ponad 100%. Dzieje się tak gdyż każdy bukmacher np. fortuna oferta do zakładu dolicza tak zwaną marżę. Jak łatwo się domyślić – im wyższa jest marża tym bukmacher więcej zarabia. Dlatego też bardzo istotne jest to, aby wybierając firmę bukmacherską dokonać wyboru między innymi na podstawie tego jaką marżę ma firma.

Wysokość marży na różne rodzaje zakładów

Ważną kwestią jest również wysokość marży uzależniona od typu oferowanego zakładu. Bukmacherzy bardzo często oferują swoje kursy z różniącą się marżą w zależności od rodzaju zakładu. Z reguły najwyższe marże bukmacherzy oferują na zakłady trzydrogowe (1X2), głównie na mecze piłki nożnej. Jest to najprawdopodobniej przez to, iż są to najpopularniejsze zakłady wśród początkujących typerów. Co więcej – szansa trafienia takiego zakładu trzydrogowego jest zawsze niższa niż w przypadku zakładów dwudrogowych.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.