Marża bukmachera i wysokość kursów

Jeśli jesteś początkującym typerem to na pewno zastanawiasz się w jaki sposób wyznaczane są wartości kursów które oferują firmy bukmacherskie na zakłady sportowe.

Wysokość wygranej uzależniona od stawki i kursu

Typując mecze, typer typuje za pieniądze określone wydarzenie – sam wyznacza stawkę czyli wielkość środków które daje na dany zakład. Bardzo często początkujący gracze zakładając nowe konto gracza mogą skorzystać z darmowych zakładów czy bonusów bukmacherskich, dzięki którym bez ryzyka można rozpocząć grę. Warto jednak wiedzieć od czego zależy wygrana zakładu. Stawka mnożona jest przez wyznaczony kurs bukmacherski, który wyznacza bukmacher. Kursy mogą być bardzo niskie np 1.20 ale także wysokie np. 4.30. Te dwie wielkości wpływają na potencjalną wygraną z zakładu.

Prawdopodobieństwo zwycięstwa

Znając kursy bukmacherskie wystawione na dane zdarzenie przez bukmachera, można obliczyć prawdopodobieństwo wygranej. Zależność między prawdopodobieństwem przedstawia następujący wzór:

1 / prawdopodobieństwo = kurs

Np. 1 / 0,25 = 4.00

Posiadając więc kursy bukmacherskie w danej firmie, można policzyć prawdopodobieństwo dzieląc 1 przez kurs. Poniżej prezentujemy przykład:

1 / 1.30 = 0,77 (77%)

1 / 5.00 = 0,20 (20 %)

1 / 2.10 = 0,48 (48 %)

Marża bukmachera

Gdy zsumujemy prawdopodobieństwo wszystkich możliwych zdarzeń dla określonego zakładu ich suma wyniesie ponad 100%. Dzieje się tak gdyż każdy bukmacher np. fortuna oferta do zakładu dolicza tak zwaną marżę. Jak łatwo się domyślić – im wyższa jest marża tym bukmacher więcej zarabia. Dlatego też bardzo istotne jest to, aby wybierając firmę bukmacherską dokonać wyboru między innymi na podstawie tego jaką marżę ma firma.

Wysokość marży na różne rodzaje zakładów

Ważną kwestią jest również wysokość marży uzależniona od typu oferowanego zakładu. Bukmacherzy bardzo często oferują swoje kursy z różniącą się marżą w zależności od rodzaju zakładu. Z reguły najwyższe marże bukmacherzy oferują na zakłady trzydrogowe (1X2), głównie na mecze piłki nożnej. Jest to najprawdopodobniej przez to, iż są to najpopularniejsze zakłady wśród początkujących typerów. Co więcej – szansa trafienia takiego zakładu trzydrogowego jest zawsze niższa niż w przypadku zakładów dwudrogowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


kasyna internetowe
 

Fortuna

Bukmacherzy
5,0 rating
Rozpocznij grę w Fortunie i odbierz na start bonus 630 PLN
STS
4,9 rating
Rozpocznij grę w STS i odbierz na start bonus 1660 PLN
4,5 rating
Utwórz konto w Betclic i postaw zakład bez ryzyka do 200 PLN
4,3 rating
Zarejestruj się w Totolotku i zgarnij na start pakiet bonusów 520 PLN
3,8 rating
Otwórz konto u bukmachera LV BET i odbierz pakiet bonusów 3353 PLN

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.